KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 5005747
nr 500 5747
Akvarell
Emile Lemon, 1937, konstnär, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 31 x 23 (ej ram)
Utrop:
100 kr
måndag 10 december 2007
kl 17:13:32
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods